T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Erzurum Müftülüğü

05.10.2018

ERZURUM’DA MİHRAPTA İZ BIRAKAN BİR ALİM “HALİS EMEK HOCAEFENDİ” ANILDI

Erzurum İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle 02 Ekim 2018 tarihinde Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür Merkezi salonunda Erzurum Ulemasından ve yörenin manevi mimarlarından Halis Emek Hocaefendi’yi anmak ve anlatmak üzere panel düzenlendi.

Programa Vali Yardımcısı Saadettin Doğan, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın, İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ve Eşi, Din İşleri Yüksek Kurulu Emekli Üyesi Yaşar İşcan, İsmail Fakirullah Hocaefendi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zeki Koçak, Adana İl Müftüsü Hasan Çınar il müftü yardımcıları ilçe müftüleri çok sayıda din görevlisi ve öğrenci katıldı.

Program Lalapaşa Camii İmam Hatibi Emrullah Kaçar’ın okuduğu Kuran tilaveti ile başladı Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanmış olan “Din Hizmetine Adanmış Ömürler” temalı sinevizyon gösterisinin ardından İl Müftüsü Hasan Hüsnü sula bir açılış konuşması yaptı İl Müftüsü Sula konuşmasında tüm katılımcılara Hoş geldiniz diyerek bütün din görevlilerinin camiler ve din görevlileri haftasını tebrik etti.

1-7 Ekim tarihleri arası kutlanan Camiler Ve Din Görevlileri Haftası nın din görevlileri için olduğu kadar tüm İslam toplumu için önemli olduğunu belirtti. Açılış konuşmasının ardından Halis Emek Hocaefendi'nin talebelerinden ve Erzurum'da da İl Müftülüğü görevini yapmış olan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar’ın moderatörlüğü, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman’ın ve yine Halis Emek Hocaefendi'nin talebelerinden olan Ömer Nasuhi Bilmen İhtisas Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zeki Koçak’ın panelistliğini yaptıkları panel sunumuna geçildi Erzurum'un dini ve manevi hayatına önemli katkılarda bulunmuş olan Halis Emek Hoca Efendi tüm yönleri ve hatıralarıyla anıldı ve anlatıldı. Panel sunumu ardından programa davet edilen din hizmetleri ve Kur'an hizmetlerinde önemli vazifeler de bulunmuş din görevlilerine; Emekli Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Yaşar İşcan’a, emekli din görevlisi İsmail Fakirullah ve merhum il müftü Yardımcısı Abdullah Temur adına kızı Fahriye Temur’a bir plaket takdim edildi. Programa katılamayan Mehmet Gürgür ve Ali Küçük Hocaefendiler de evlerinde ziyaret edilerek plaketleri takdim edildi. Ayrıca 2018 yılı içinde Erzurum'da emekli olmuş din görevlilerine de yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür belgesi verilerek Kur'an-ı Kerim hediye edildi. Hediye takdimi ile birlikte program sona erdi