21.03.2021

ÇANAKKALE ZAFERİ KONFERANSLARI

Oltu Müftülüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla konferanslar düzenledi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında Oltu Müftülüğüne bağlı Ayşeana Yatılı Kız Kur’an Kursu ve Alaettin Aslan Erkek Kur’an Kursunda konferanslar düzenlendi. 18-19 Mart 2021 tarihlerinde düzenlenen ve sosyal medya platformları üzerinden canlı olarak da yayınlanan konferanslar İlçe Müftüsü Sinan Cansever tarafından gerçekleştirildi.

Program Kur’an kursu öğrencilerinin aziz şehitlerimizin ruhlarına ithafen okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. “Çanakkale Zaferi: Savaşı Kazandıran Unsurlar” başlığıyla düzenlenen konferansta Çanakkale Zaferi’nin bir varoluş mücadelesinin özeti olduğu dile getirilirken, boğazları geçerek İstanbul’a girme isteğinin ise bir “haçlı seferi” zihniyetinin bir sonucu olduğuna vurgu yapıldı.

İnsan kaynağından cephaneye, deniz gücünden sosyo-ekonomik imkânlara kadar her anlamda çok zor durumda olunan bir süreçte kazanılan bu zaferin Kurtuluş Savaşının da temel motivasyonunu oluşturduğunu ifade eden Sinan Cansever sözlerini şöyle sürdürdü: Bu kutlu zafer bize insan ruhunun imanla şahlandığı zaman mağlup edilemeyecek bir güce kavuştuğunu somut bir şekilde ispatlamıştır. Savaşı bize kazandıran asıl unsurlar ne silahlarımız, toplarımız ve savaş gemilerimiz ne de düşmanlarımızın zaaflarıdır. Bu savaşı bize, milletimizin sahip olduğu manevi güç yani iman gücü, o imanla dopdolu ruhların doğal sonucu olarak ortaya çıkan özgüven ve insanilik, cephe arkasındaki necip milletimizin unutulmaz fedakârlıkları ve ümmetin birlik beraberlik şuurudur. Öyle ki, en zorlu durumda bile kul hakkına riayet eden yiğitleri barındıran ordularımız, hastanelere ateş etmemiş, savaşma kabiliyetini yitiren düşman gemilerine tekrar bir gülle atarak onu batırmamış, İngiliz ve Fransızların yaptığı gibi asla zehirli gaz kullanmamış ve hiçbir halde savaş hukukuna aykırı bir davranışta bulunmamıştır. Bu gerçekler sadece bizim kaynaklarımızda değil, Mehmetçik’ten sadece kahramanlık dersi değil aynı zamanda hukuk, ahlak ve insaniyet dersi de alan düşmanlarımızın diliyle de aynen böyle anlatılmıştır.

Konuşmasında Çanakkale kahramanlarının birçok hatırasına yer veren Cansever, son bölümde ise yeni nesillerin tarih şuuruyla yetiştirilmesinin önemine dikkat çekerek bu konuda yapılabilecekler üzerinde durdu. Sosyal platformlardan da birçok izleyicinin takip ettiği program şehitler için okunan hatmi şeriflerin duasıyla sonlandırıldı.