24.01.2023

Palandöken'de 70 hafız için "Hafızlar Buluşması” programı yapıldı

Palandöken Müftülüğüne bağlı Yenişehir ve Alkazan Erkek Yatılı Kur’an Kurslardan mezun olan 70 öğrenci için hafızlar buluşması düzenlendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde organize eden program, Palandöken Müftülüğü Şehit Murat Ellik Camii İmam Hatibi Fatih Yılmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Palandöken Müftüsü Ahmet Gözcü takdim konuşmalarında Palandöken'de yürütülen Din Eğitimi çalışmaları hakkında bilgi verdi programda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Hafızlık kültürünün Erzurum'da çok güçlü bir şekilde yaşatıldığını belirten Kaymakam Uğur Tutkan, "Çok önemli alimleri, insanları, tasavvuf büyüklerini çıkarmış bir şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna gönderme geleneğini de çok güçlü şekilde hep birlikte müşahede ediyoruz. Bugün burada, 70 hafız yetiştirmenin mutluğu içerisindeyiz. Hafızlarımızı, hocalarını ve ailelerini tebrik ediyorum." dedi.

Erzurum Müftüsü Rüstem Can hafızlığın herkese nasip olmayacağını vurgulayarak, hafızlığını tamamlayan öğrencilerin her türlü tebrik ve takdiri hak ettiğini aktardı.

"70 hafızın yetişmesine destek olan ailelerine teşekkür ediyorum"

En hayırlı merasimin Kur'an için yapılan merasim olduğunun altını çizen Müftü Can, şunları kaydetti:

"En hayırlı meclis, içinde Kur'an'ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. En hayırlı mekan, Kur'an'ın okutulduğu mekandır. En hayırlı sadaka, Kur'an-ı Kerim hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple, şu anda burada en hayırlı insanlar topluluğuyla beraber olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizin dört bir köşesinde Kur'an'ın sesi, nefesi yankılanıyor. Yavrularımızla ne kadar şükretse azdır."

Programda daha sonra hafızlığını tamamlayan öğrencilere protokol üyelerince çeşitli hediyeler verildi.

Programa, İl Müftüsü Dr. Rüstem Can, Palandöken Kaymakamı Uğur Tutkan, Palandöken Belediye Başkanı Av. Muhammet Sunar, Palandöken İlçe Müftüsü Ahmet Gözcü, İlçe Tarım Müdürü Metin Yiğit, kurum müdürleri, AK Parti İlçe Başkan yardımcısı Altan Arslan, STK temsilcileri, öğrenci velileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.