04.06.2020

Dr. Rüstem CAN

Dr. Rüstem CAN

Sivas’ın Suşehri ilçesine bağlı Gökçekaş köyünde 03.01.1969 tarihinde doğdu. Anne ve babasının Milli Eğitimdeki memuriyetlerinden dolayı eğitimine İstanbul’da başladı. İlkokulu Fatih’te Vasıfçınar İlkokulu’nda okuduktan sonra Fatih/Hırka-i Şerif Kur’an Kursu’nda merhum Ziya ATICI Hocaefendiden hafızlığını ikmal etti. Düzenlenen Türkiye hafızlık yarışmalarında İstanbul’u temsil etti.

1981’de İstanbul İmam-Hatip Lisesine kaydolarak 1988’de buradan mezun oldu. Yine aynı yıl açılan imam-hatiplik imtihanında başarılı olarak 02.01.1989’da İstanbul- Şile’de imam-hatip olarak göreve başladı. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandıktan sonra Erzurum Merkez Üniversite Lojmanları Camii’nde görev aldı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yatay geçiş yaparak Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Turşucu Hüseyin Çelebi Camii’nde İmam-Hatipliğe devam etti. Buradan Haseki Eğitim Merkezine devam ederek, 2002 yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı Tefsir Bilim Dalında  "Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Bakara suresi, ayet: 158-177' " teziyle yüksek lisansını tamamladı. 2022 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Tefsir Dalında; “Taberî ve Mâturîdî Tefsirlerinin Bağlam Yönünden Mukayesesi” başlıklı doktora tezini tamamlayarak Dr.ünvanını aldı.

Kısa süreli olarak Kağıthane’ye bağlı Abdulhamit Han Camisinde görev yaptıktan sonra yapılan eğitim merkezi öğretmenliği sınavında başarılı olarak Samsun Eğitim Merkezine stajyer öğretmen olarak atandı. Yaklaşık iki ay sonra yapılan müftülük imtihanında başarılı olarak 2002 yılında Şırnak/Beytüşşebap’ta ilçe müftüsü olarak göreve başladı. 2004 yılında Çankırı/Atkaracalar ilçesine tayin oldu.

2006 yılında İsveç/Göteborg’taki Göteborg Diyanet Camisinde Din Görevlisi olarak görevlendirildi. Yurtdışında kaldığı süre içerisinde İngilizce ve İsveççe eğitimine devam ederek lise seviyesinde diploma aldı. 2010 yılında yurtdışı dönüşünde sırasıyla Amasya Göynücek İlçe Müftüsü, Rize İl Müftü Yardımcısı, Ankara Yenimahalle İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 23 Ocak 2017 tarihinde ise Zonguldak İl Müftülüğüne atandı. 8 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan il müftüleri kararnamesiyle Düzce İl Müftüsü olarak atanan Dr. Rüstem Can, yaklaşık 3 yıl bu görevi icra ettikten sonra, 12 Kasım 2022 tarihinde yayınlanan il müftüleri kararnamesiyle 09 Aralık 2022 tarihinde Erzurum İl Müftüsü olarak göreve başladı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Dr. Rüstem Can Arapça, İngilizce ve İsveççe bilmektedir.