10.06.2018

İLÇE MÜFTÜMÜZÜN KADİR GECESİ MESAJI

"BİR ÖMRE BEDEL GECE"

Evet Yüce Rabbimiz, bizzat bu gecenin ismi ile anılan Kadir suresinde bizlere böyle buyuruyor; 

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ

"Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır." (Kadir suresi 3.Ayet)

Rahmet, mağfiret ve arınma iklimi olan Ramazan-ı Şerifin son günlerine yaklaşırken, Merhamet sahibi Yüce Rabbimizin, zamanı değerli kıldığı, bir geceyi bir ömre bedel kıldığı o Mübarek Kadir gecesini ihya etmek için çaba göstereceğiz bu gece.

Kadir gecesi, Yüce Rabbimizin; geceyi vahiy ile vahyin inzal olduğu gönülleri de bu gece ile şereflendirdiği gecedir KadirCahiliyye döneminin karanlığından kendine bir çıkış arayan, itikâf vari bir adayış ile mağaralarda gönlüne bir esenlik arayan; Muhammed-ül Emin olan Peygamberimizi, Alemlere rahmet sıfatı ile müjdeleyen o mübarek vahyin indiği gecedir Kadir.

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ

Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. (Kadir Suresi 4.Ayet

Melekler ile birlikte Cebrail A.S.'ında her türlü iş için yeryüzüne indiği gecedir Kadir.

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir Suresi 5. Ayet)

Tan yerinin ağarmasına kadar, her türden esenliğin; rahmet rahmet sağanak halinde yeryüzüne yağdığı gecedir Kadir.

Zaman ve mekandan münezzeh olan Rabbimizin kelamı olan vahy ile bir ömre bedel olan bir zaman dilimini bir geceyi tahayyül ettiğimizde idrak ederiz ki; eğer o vahyi gönüllerimize nakşedersek, o vahyin çizdiği Sırat-ı Müstakimden ayrılmazsak; iç dünyamıza, ruhumuza ve hayatımıza katacağı değeri ifade edebilecek kelimeler, sayılar bulamayız.

Bir ömre bedel olan bu geceyi iyi değerlendirip,hidayet kaynağı olan Kitabımız Kur'an-ı Kerimden nasiplenerek, onu hayatımızın merkezinde tutup, Alemlere Rahmet olan Peygamberimizin örnekliği ile tekrar! Hayata, dünyaya ve mahlukata bakış açımızı değerlendirip, sırat-ı mustâkimde yol alanlardan olmalıyız.

Rahmet ve mağfiretin sağanak halinde yağdığı, infak ve bağışlarla yetim ve fukaranın yüzünün güldüğü bu mübarek ayın kazanımları ile hayatımızı yeniden düzene koyduğumuzda göreceğiz ki; köyümüz, ilçemiz, şehrimiz, ülkemiz ve hatta dünya daha yaşanır bir yer olacaktır.

Ali İmran Suresi 110. Ayette yüce Rabbimizin, "Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz....."  buyurduğu  Ayeti Kerimeyi gönlümüze nakşedip, aklımızdan çıkarmazsak ve hayatımızın her alanında bunu unutmadığımız takdirde; varlığımızın bir anlam kazandığına ve sadece müslümanların değil,bütün dünyanın huzur ve refahının müslümanların eli ile gerçekleştiğine şahitlik etmiş olacağız.

Bu geceye bin aydan daha hayırlı bir değer katan Kur'an-ı Kerimin, gönlümüze esenlik ve hayatımıza yön verdiği bir ümmet olma temennisi ile Aziz milletimizin Kadir gecesini tebrik eder, bir değil her gecesinin bir ömre bedel olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.  

Yüce rabbimiz bu gece yapılacak duâlar ile devletimizin, milletimizin ve bütün Alem-i İslamın ; barış, huzur ve ve refaha kavuştuğu bir dünya nasip etsin.

"Kadir geceniz mübarek olsun değerli Oltulu hemşehrilerim."