30.03.2021

Bilgi - Bilinç Ve Ötesi Konferansları Devam Ediyor

Oltu İlçe Müftülüğü, Bilgi-Bilinç ve Ötesi başlığıyla düzenlemiş olduğu konferans serisinin üçüncüsünü 25.03 2021 Perşembe günü 20.30’da, “Mezhebî Kutuplaşmanın Dini – Siyasi Kökenleri ve Güncel Yansımaları” bağlığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı program yaklaşık iki saat sürdü. Programı, Oltu İlçe Müftülüğü bünyesinde görev yapan her kademedeki din görevlileri ile birlikte, ülkemizin farklı il ve ilçelerinde görev yapan din görevlileri ve bazı İlçe Müftüleri de takip etti.

Programın açılışında İlçe Müftüsü Sinan Cansever, Sayın Şahin’e konferans taleplerini memnuniyetle kabul ettikleri için teşekkür etti ve Doç. Dr. Hanifi Şahin’in kısa bir öz geçmişini katılımcılarla paylaştı.

Mezhepleri ortaya çıkaran nedenlerin günümüz dünyasına ve İslam âlemine yansımaları ile başlayan konferans, mezhebi farklılaşmanın toplumların dini algı ve güncel hayatlarına olan etkilerinin analizi ile devam etti. Mezheplerin birincil kaynakları ve farklı coğrafyalarda yapılmış gözlemlere dayalı tecrübelerle şii-sunni farklılaşması, amelî-itikadî farklılaşma, selefi akımlar ve yeni dini hareketlerin arka planı güncel somut sonuçlarıyla birlikte katılımcılara aktarıldı.

Konuşmasının devamında Sayın Şahin; bazı mezhep ve ekollerin siyasi ve felsefi altyapısı nedeniyle bulundukları coğrafyada bir güç elde etmek için konuyu tamamen dini bağlamından çıkarıp ideolojik bir yaklaşımla ele aldıklarını ve bunun neticesinde hayatımızı kolaylaştırması gereken mezheplerin, müntesipleri arasında bir gerilime ve iç çatışmaya sebep olduğunu belirtti.  Her mezhebin ortaya çıktığı coğrafyanın kültürel kodlarıyla beslendiğini vurgulayan Şahin,  mezheplerin ellerindeki bilgi ve birikimi birbirlerine karşı bir üstünlük aracı olarak kullandığını ve bu durumun zaman zaman üstünlük yarışına dönüştüğünü vurguladı.

Programın sonunda katılımcıların sorularını da içtenlikle cevaplayan Şahin, kendisi açısından çok verimli bir program olduğunu vurguladı ve programa emeği geçenler ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

İlçe Müftüsü Sinan Cansever de dolu dolu geçen ve insanı daha çok araştırmaya, öğrenmeye ve düşünmeye sevk eden bu değerli konferansları için Doç. Dr. Hanifi Şahin’e ve büyük bir ilgi ile takip eden katılımcılara teşekkür etti.