21.04.2021

EVLİLİĞE İLK ADIM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan “Evliliğe İlk Adım” seminerleri, yeni evlenen ve evlilik hazırlığında olan çiftlerin katılımıyla ülke genelinde çevirimi olarak devam ediyor.

Evliliğe İlk Adım Seminerine Katılan 12  Aileye Katılım Belgeleri Törenle Takdim Edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın Huzurlu Toplum, Güçlü Aile, Güvenli Gelecek Projesi kapsamında hem evliliğe adım atmaya hazırlanan gençler hem de evli çiftler için tasarlanmış dört haftalık programdan oluşan Evliliğe İlk Adım Seminerleri yuvalara destek olmaya devam ediyor.

Oltu Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nun organize ettiği Evliliğe İlk Adım-3 seminer programı, 06 Mart – 28 Mart 2021 tarihler arasında online olarak gerçekleştirildi. 12 ailenin katıldığı seminer, Evlilik: Ahirete Uzanan Birliktelik, Nikâh ve Sorumlulukları, Ailemin İletişim Dili, Ailede İffet ve Mahremiyet, Yuvamız Merhamet Ocağı Olsun, Çocukla Şenlenen Yuvalar, Evlilikle Büyüyen Ailem, Çevre Bilinci ve Tüketim Ahlakı başlıklarında sekiz oturum olarak yapıldı.

08 Nisan 2021 tarihinde Oltu Gençlik Spor Müdürlüğüne ait Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen törenle de katılımcı çiftlere Katılım Belgeleri verilerek Ailem Kitap Seti hediye edildi. Oltu ADRB Koordinatörü Sevilay Öztürk Altın’ın sunuculuğunu yaptığı törene İlçe Müftüsü Sinan Cansever, Şube Müdürü Muhassin Demir, Vaiz Hikmet Kartal ve Din Hizmetleri Uzmanı Eda Öztaş da katıldı. Törende kısa bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Cansever, bir kurum olarak ailenin fert ve toplum hayatındaki yerine vurgu yaparak şöyle dedi: “… Aynı özden yaratılmış ve birbirine eş kılınmış olmak, “eşdeğer”olmak demektir, Eşlerin birbirinin şahsiyetine değer verip hürmet etmeleri, kendilerine ve Yüce Allah’a saygının bir gereği olduğunu, evliliği bir rekabet ilişkisine ya da  üstünlük yarışına dönüştürmenin ise, dünya cenneti olabilecek yuvalarımızı kendi elimizle ateşe vermek anlamı taşıdığını, dolayısıyla huzurlu ve uzun soluklu bir berberlik için “biz olma” bilincinin ailede kök salsın.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle katılımcı ailelerle sınırlı tutulan tören programı, katılım belgelerinin takdimi ve programda emeği geçen ADRB Üyeleri ve katılımcı ailelere teşekkürle son buldu. Seminere katılan çiftler de seminer programının kendilerine birçok şeyin değerini yeniden hatırlattığını ve seminer içeriklerinin farkındalık noktasında kendilerine çok farklı pencereler araladığını ifade ederek Diyanet İşleri Başkanlığının ve Oltu Müftülüğünün bu hizmetinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.