07.05.2021

İL MÜFTÜSÜ ŞAHİN YILDIRIM’IN KADİR GECESİ MESAJI

Kıymetli Erzurumlu Hemşehrilerim,

Hayatımıza sayısız güzellikler katan; rahmet, mağfiret, feyiz, bereket ve arınma mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, Yüce Allah’ın “Bin Aydan Daha Hayırlı” diye vasıflandırdığı kutlu bir gece olan “Kadir Gecesi” ne kavuşmanın huzur ve mutluluğu içerisindeyiz. 8 Mayıs 2021 Cumartesi gününü Pazar’a bağlayan geceyi Kadir gecesi olarak hep beraber idrak ve ihya edeceğiz. Bu vesile ile Erzurumlu hemşehrilerimin Kadir Gecesini tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan en önemli özellik; “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 57) ayetiyle tüm insanlığa tanıtılan ve 14 asırdan bu güne değin insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır. Zira Kur’an-ı Kerim insanları, doğru yola ileten, karanlıktan aydınlığa çıkartan, bizi birbirimize yaklaştıran, kardeş kılan, hayatı güzelleştiren, sorunların çözümüne ışık tutan ve umutla geleceğimizi inşa etmemize rehberlik eden en büyük değer ve en önemli hazine olarak Rabbimizin insanlığa son vahyidir.

Allah-u Teala, bu geceyi Kadir Suresinde bizlere şöyle anlatmaktadır. “Şüphesiz biz, (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail, Rabbi'nin izni ile her iş için o gece iner. O, tan yeri ağarana kadar bir esenliktir.”

Umut, bağışlanma ve huzur kapılarının Yüce Allah’ın engin rahmetiyle açıldığı Kadir gecesi, derin bir tefekkür ve samimi bir muhasebe ile bizi “…şerefli…” (İsra, 70) kılan inanç ve ahlakı yeniden kuşanma zamanıdır. Gafletle geçirdiğimiz vakitlerin affı ve günahlarla kirlenen kalplerimizin arınması için bizlere verilen eşsiz bir fırsat olan bu gece, kıymetini bilmeden tükettiğimiz ömür için tövbe imkânıdır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bu mübarek gece ile ilgili olarak; “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, İman, 26) buyurmuş ve Hz. Aişe validemizin; “ Ey Allah’ın Resulü Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim” sorusuna ise “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” (İbn Mace, Dua, 5) şeklinde dua etmemizi tavsiye etmiştir.

Bu geceyi idrak etmek maksadıyla namaz kılalım, dua edelim. Bu geceyi vesile kılarak kapsamlı bir tefekkürle bütün hayatımızı, Kur’an ve sünnet ölçüsüyle gözden geçirelim. Rabbimizle, kendimizle, çevremizle, velhasıl bütün varlık ve kâinat ile ilişkimizi tevhit, kulluk, adalet, merhamet, sorumluluk ve güzel ahlak ekseninde gözden geçirmek suretiyle muhasebe edelim. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu gecede bütün hata ve günahlarımıza tevbe ederek bir daha aynı yanlışlara yaklaşmamak kaydıyla af dileyelim. Bütün insanlığı dâhil ederek kin, haset, nefret, korku, ümitsizlik ve ötekileştirmenin olmadığı; güven, sevgi, saygı, kardeşlik ve dayanışmanın hâkim olduğu bir hayatın ve dünyanın inşası için tüm içtenliğimizle çalışma azmimizi yenileyelim. Bunu başarabildiğimizde, kalbimizde dargınlık, kırgınlık kin ve nefret yerine sevgi, dostluk ve kardeşlik hâkim olacak; ellerimiz, yetimlere, kimsesizlere, fakir ve muhtaçlara yardım için buluşacak, Allah’ın yardımı ve rahmetiyle yeryüzü esenlik olacaktır.

Kardeşlerim,

Her yıl gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizi bu yıl “Şifa Ayı Ramazan” temasıyla tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan ve bir yılı aşkın bir süredir devam eden salgın münasebetiyle zaman zaman yüz yüze, zaman zaman Müftülüğümüz sosyal medya hesapları üzerinden siz vatandaşlarımıza sunduk, sunmaya da devam ediyoruz.

Sizleri Kadir Gecesi münasebetiyle 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 20.00’ da  yapılacak olan  “Kadir Gecesi Özel Programı”nı Müftülüğümüz sosyal medya hesapları üzerinden izlemeye, Ramazan ayı boyunca yapılan hatimlerin duasına evlerimizden katılmak suretiyle el açıp amin demeye davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Erzurumlu hemşehrilerimin mübarek Kadir gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin mü’minler için manen arınma ve temizlenmeye; insanlık alemi için sevgi, barış ve sıhhat dolu günlere kavuşmaya,  Kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirerek yeryüzünün selamet ve sekinetine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor, Kur’an’ın aydınlığında huzur dolu günler diliyorum.

Şahin YILDIRIM
Erzurum İl Müftüsü