19.07.2021

Kurban Bayram'ı Mesajı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.

Sevgili Erzurumlu Hemşehrilerim!

Allah için fedakârlığın ve samimi teslimiyetin bir göstergesi, Allah’ın verdiği nimetlere şükrün bir ifadesi olan 20 Temmuz 2021 Salı günü Kurban ibadetini eda edeceğimiz bir bayrama daha bizleri kavuşturduğu için Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun!

Kurban ibadetini bizzat yerine getiren, bayram günlerini sevinç ve neşe ile kutlayan ve bizlere bu konuda da en güzel örnek olan Peygamber Efendimize salat ü selam olsun!

Bu bayramlar, iman ve ibadet ile manevi bir atmosferde bizleri buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Bu itibarla, idrak ettiğimiz Kurban Bayramı’nı birbirimizi hatırlamanın, kardeşlik ahdimizi yenilemenin, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin bir imkânı olarak görmeliyiz. İnancımızın, kültürümüzün ve medeniyetimizin güzelliklerini, değerlerini ihya etmek için bu günleri fırsat bilmeliyiz.

Diğer yandan bu bayramlar bütün insanlığın mutluluk ve sevincine vesile olursa ayrı bir anlam kazanır. Dolayısıyla, bugün, açlık, yoksulluk, zulüm ve şiddet ile karşı karşı karşıya kalan dünyanın felaha kavuşması ve insanlığın hep beraber bayram sevincini yaşaması için çalışmak üzerimize önemli bir vazifedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, saygıdeğer Erzurumlu hemşehrilerimizin, aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder; Bu bayramın, bütün dünyayı etkileyen salgın hastalık vb. bütün felaketlerden bizler korumasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

Şahin YILDIRIM
Erzurum Müftüsü