30.03.2022

Erzurum İl Müftülüğü 2022 Yılı Ramazan Ayı Basın Bülteni

Saygıdeğer Erzurumlu Kardeşlerim;

Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 1 Nisan 2022 Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 2 Nisan 2022 Cumartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız.

Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Belirlenen konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması “Ramazan ve Doğruluk” olarak belirlenmiştir.

Doğruluk; kişinin özüyle sözünün, niyetiyle amellerinin ahenk içinde olması, İmanın hayata yansıması, İslam'ın özü, müminin şiarıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), "Doğruluk, kalbin tereddütsüz biçimde huzura ermesidir, yalancılık ise şüpheden ibarettir." buyurmaktadır. (Tirmizî, Sıfatü'l-kıyâme, 60.)

Doğruluk, bireysel ve toplumsal hayatta güveni tesis eder, ailede sevgi ve saygıyı kalıcı kılar. Sosyal hayatta birlik ve beraberliği güçlendirir. Ticareti, mal ve mülkü bereketli kılar. Doğruluğun zıttı olan yalan ise, insanları birbirine düşüren kötü bir haslettir. Yalan, bin bir emekle kurulan ve toplumumuzun teminatı olan ailelerin dağılmasına zemin hazırlar. İnsanları birbirine düşürür, fitne ateşinin yakılmasına sebebiyet verir. Ticaretin bereketini götürür. Mal ve mülkten hayır görülmesine engel olur.

Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır: "Doğruluktan ayrılmayın. Çünkü doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında 'doğru/sıddîk' olarak tescillenir. Yalandan sakının! Çünkü yalan insanı kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında 'yalancı/kezzâb' olarak tescillenir." (Müslim, Birr, 105.)

Doğruluk, gerçek hayatta ne kadar önemli, değerli ve gerekli ise dijital dünyada, sanal âlemde de o kadar önemli, değerli ve gereklidir. Maalesef, yalanın en çok ve en hızlı yayıldığı yerlerin başında sosyal mecralar gelmektedir. Bazı insanlar, denetimsizlik evhamına kapılarak sosyal mecralarda yalan paylaşımlar yapmakta veya fitne çıkarmak isteyenlerin söz ve görsellerini sorgusuz bir şekilde kendi hesaplarından paylaşmaktadır. Oysaki duyduğumuz bir haberi araştırmadan paylaşmak, yalanın yayılmasına sebebiyet vermek büyük bir vebaldir.

Oruç, sadece bedenimizi aç ve susuz bıraktığımız bir ibadet değildir. Orucu makbul kılan, tüm organlarımıza oruç tutturmamızdır. Bunu mümkün kılacak olan ise işimizde ve sözümüzde doğruluğu esas kılmaktır. Yalan söylemek, yapılan ibadetin şuuruna tam olarak varılamadığını gösterir. Yalanı terk etmeden tutulan oruçtan kişinin nasibi ancak aç ve susuz kalmaktır.

Bu yıl için belirlenen "Ramazan ve Doğruluk" konusunun ele alınışı, önce bireysel sonra da toplumsal hayatımızın huzura ve mutluluğa ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Birlik ve beraberliğimizi, ailevi ve toplumsal dayanışmamızı güçlendirici çalışmaların hayata geçirilmesine zemin hazırlayacaktır. Sosyal mecralarda doğruluğun ne kadar önemli ve gerekli olduğu hatırlatılacak, bu yönde toplumsal bir farkındalık oluşturulmasına vesile olacaktır.

            Bu bağlamda İl Müftülüğümüz tarafından Ramazan ayı boyunca “Ramazan ve Doğruluk” teması çerçevesinde faaliyetler planlanmıştır. Bu kapsamda:

 1. Ramazan ayı boyunca irşat faaliyetlerimizi büyük oranda yüz yüze gerçekleştireceğiz. Beş vakit namazda olduğu gibi teravih namazı da camilerimizde cemaatle kılınacaktır. Tüm aile fertlerimizle teravih namazına, sohbete ve mukabeleye katılarak Ramazan’ın manevi havasını hep birlikte teneffüs edeceğiz.
 2. Başkanlığımız tarafından hazırlanan “Ramazan ve Doğruluk” temalı kitap, dergi ve diğer basılı, görsel ve sesli materyallerin bulunduğu Ramazan ayına özel web sitesi https://ramazan.diyanet.gov.tr/tr-TR milletimizin hizmetinde olacaktır. Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo ve Diyanet Risalet Radyolarımızda iftar ve sahur programları yapılacaktır.
 3. İl genelinde bütün camilerde din görevlileri tarafından tespit edilecek vakitlerde mukabele programları tertip edilecektir.
 4. Kur’an kursu öğreticileri tarafından Kur’an kurslarında ya da tercih ettikleri camilerde kadınlara yönelik mukabele programları tertip edilecektir. Mukabele programlarında cüzlerde öne çıkan mesajlar uygun bir zaman diliminde cemaate aktarılacaktır.
 5. Aziziye İlçesi Dadaşkent Merkez Camii’nde, Palandöken İlçesi  Selimiye  Camii’nde ve Yakutiye İlçesi M. Zahid Kotku Camii’nde öğle ve cuma namazlarından önce “Tefsirli Mukabele Programı” yapılacaktır.
 6. Müftülüğümüz bünyesinde eğitim faaliyetinde bulunan Hafızlık Kur’an kursları öğrencileri, ilimizde merkezi camilerde mukabele okuyacaklardır.
 7. Camilerimizdeki mukabeleye katılamayacak olan vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca her gün Diyanet TV'de okunacak mukabeleleri takip edebilirler.
 8. Müftülüklerce uygun görülen cami ve mescitlerde “Hatimle Teravih Namazı” kıldırılacaktır. 
  • Aziziye: Dadaşkent Merkez Camii
  • Hınıs: İsmail Mah. C.
  • Palandöken: Palandöken C., Suat Arslan C.
  • Oltu: Aslanpaşa C.
  • Tortum: Merkez C.
  • Yakutiye: Abdülhamit Han C., Ayazpaşa C., Derviş Ağa C., Gez C. Gürcükapı C., Narmanlı C. Ve Üniversite Cami’lerinde hatim ile teravih namazı kılınacaktır.
 9. Vatandaşlarımız, Dinî sorularını fetva.diyanet.gov.tr adresinin “Soru Sor” bölümünden “Üyelik Girişi” yaparak veya “e-Devlet” kapısının “Dini Soru Sor” bölümünden sorabildiği gibi Ayrıca 190'ı tuşlayarak, canlı destek alabilecekler.
 10. “Alo 190 Dinî Bilgilendirme Hattı”, Ramazan ayı boyunca haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır.
 11. Ayrıca vatandaşlarımız tarafından mektup, fax, e-posta vb. yollarla yazılı olarak; müftülüğe bizzat gelerek ya da telefonla yöneltilen sorulara cevap vermek ve aileye yönelik hizmet sunmak üzere vaizlerimiz tarafından hizmet sunulacaktır.
 12. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, gençlik merkezlerinde, spor salonlarında, sosyal hizmet kurumlarında, Ceza İnfaz Kurumlarında görevli Müftülüğümüz personeli tarafından Ramazana özel programlar tertip edilecektir.
 13. Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimler, engelliler, göçmenler, emekli personel, çocuk evleri, öğrenci yurtları, huzurevi, hastane, ceza infaz kurumu, AMATEM, kadın konuk evleri vb. kişi ve kurumlara yönelik Müftülüğümüz personeli tarafından ziyaretler gerçekleştirilecek, programlar düzenlenecektir.
 14. Ayrıca hocalarımız, camilerimizde, Kur’an kurslarımızda, konferans salonlarında yüz yüze olmak üzere yerel TV-Radyo kanallarında ve internet mecralarında da programlar yapacaktır.”
 15. Kardelen TV de Çat Müftüsü Sebahattin Erdoğan’ın sunumuyla “Sahur Bereketi” adlı program yapılacaktır.
 16. İlimizde yayın yapan İmaj FM Radyosunda Ramazan ayı boyunca il müftüsü, il müftü yardımcısı, ilçe müftüleri, başkanlık vaizi, il ve ilçe vaizleri, cezaevi vaizleri ve tekniker tarafından her gün 16:00 ile 18:00 saatleri arasında “Ramazan Sevinci” adlı program yapılacaktır.
 17. Sosyal Medya Programlarınızdan aşağıdaki programlar yayınlanacaktır.
  • Asrı saadetten 365 güne isimli kitaptan her gün bir konu yayınlanacaktır
  • Her gün bir görüntülü fetva yayınlanacaktır.
  • İmsakiye, günün duası ve günün ayeti yayınlanacaktır.
  • Ramazan ayı ile alakalı bir kavram yayınlanacaktır.
  • Soruyorum-Öğreniyorum programı ile haftada 1 gün fıkıh köşesi programı canlı olarak yayınlanacaktır.
 18. 27 Nisan 2022 Çarşamba günü idrak edilecek Kadir Gecesi münasebetiyle Ulu Camii’nde Kur’an Ziyafeti ve hatim programı tertip edilecek, tüm camilerde Kur’an tilavet edilecek ve hatim duası yapılacaktır.
 19. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde; ülkemizde fitre miktarının 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için 40 TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedelidir. Bunun yanında her bir mükellefin, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilecektir.
 20. Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), Diyanet İşleri Başkanlığı ile “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin Beklenen Sensin” temasıyla yürütmüş olduğu kampanyaya TDV kanalıyla ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, alışveriş kartı, gıda paketi, bayramlık kıyafet, iftarlık-kumanya gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden, İl Müftülüğümüz ve TDV Erzurum şubemize ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapabileceklerdir.

Bu vesileyle aziz milletimizin ve İslam aleminin Ramazan ayını tebrik, bu ayın bütün insanlığın sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim.

30.03.2022
Şahin YILDIRIM
İl Müftüsü