T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Erzurum Müftülüğü

28.06.2017

Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’ nın KADİR GECESİ MESAJI

Sayılı Günler. Yüce Allah böyle tarif ediyor Ramazanı. Rahmetle geldi Ramazan. Bu sayılı günlerde Açları, muhtaçları hatırlayabildiysek, yetimleri, mazlumlan arayabildiysek ne mutlu bizlere. Rahmet deryasından içtik demektir. Hakk’ın imtihanından geçtik demektir.

Ve dualar yükseldi semalara. Af dileyen, bağışlanma dileyen, merhamet ve kerem dileyen dualar. Sadece kendimiz için değil, ailemiz için, gelecek neslimiz için, milletimiz için, gaflet içerisinde birbirini vuran, kıran öldüren İslam Âlemi için. Ve nihayet tek bir millet olan küfrün pençesinde zulüm gören, ölüm gören Müslüman kardeşlerimiz için. Sadece dua geldi elimizden. Bir de acılarını duyabildiysek gönüllerimizde ne mutlu bizlere. Mağfirete erebildiysek ne mutlu.

Ramazan-ı Şerifin son günlerine geldik. Günahlardan arınma, ateşten kurtulma günleri. Kur’an-ı Kerim’de üzerine yemin edilen geceler. Hangi günü, hangi gecesinde indi Yüce Kur’an. Zihinlerde bilmeceler. Bir ömür boyu ibadet ve karşılığında ebedi saadet düşüncesiyle itikafta, dua, zikir, tefekkür tilavet-i Kur’an, taat ve ibadatla ihya edilen geceler. Peygamberimizden işaretler. Ramazan’ ın son 10 günü, son 10 günün tek geceleri, 27. Veya 29. Geceler. Dualarla, sadakalarla, zekatlarla arayın. Kulluk ederek, rükûlarda, secdelerde arayın. Gecenin üçte birinde, gecenin yansında, imsak vakitlerinde, gecenin zülüflerinde, seherlerde arayın.

 

1 -Gerçek şu ki, biz onu kadir gecesinde indirdik.

2 -Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?

3 -Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.

4 -Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.

5 -Fecrin çıkışma kadar bir esenliktir (selamdır) o.

Kadir Gecesi kader gecesidir. Hüküm gecesidir. Bireylerin, milletlerin, ülkelerin kaderlerinin, her türlü hikmetli işin görevli meleklere taksim edildiği gecedir.

Kadir Gecesi, kadr ü kıymet şeref ve azamet gecesidir. Çünkü O’nda Allah’ın kelamı Kur’an indirilmiştir.

Kur’an ile yücelmiştir. Şereflenmiştir.

Kadir Gecesi tazyik ve sıkıştırma gecesidir. Birbirinin üzerine çıkarcasına, birbirlerinin ardısıra semadan arza melekler, başta Ruhu’l Emin iner de inerler. Birbirlerini sıkıştırarak toplu iğne ucu kadar yer kalmamacasına. Ve selam ederler Allah’ın salih kullarına Tan yeri ağarana dek.

Ramazanı şerif kılan, şereflendiren Kur’an bu gecede indirilmeye başlandı. Dağların yüklenmekten kaçındığı kutsal emanet Allah Kelamı bu gece insanoğlunun aciz omuzlarına yüklendi. Emanetler sevilen ve güvenilen insanlara verilir. Allah kullarına olan sevgisini gösterdi bu gecede. İnanan kullarına melekleri duaya ve imdada gönderdi. Öyle bir emanet ki okunması ibadet, anlayıp ahkâmının yaşanması ise saadet. Ve bir selam yüce Mevla’dan. Bu gece akan gözyaşları Cehennem ateşini söndürür. Bu gece gönülden yapılan dua yüzleri Hakk’a döndürür. Yüce Rabbimiz bu gecede kullarını işitir ve görür.

Yalvaracak çok şeyimiz var. Tevbe edilecek pişmanlık duyulacak nice günahlarımız. Hırslarımızı arzularımızı din zannettik, din adına mabetler yıktık. Cinayetler işledik. Şekilciliği farz diye kabullenirken farzları ruhtan uzak şekilciliğe dönüştürdük. Bu gün dünyada savaşlarda 1000 Müslüman ölüyorsa 900’ü Müslümanlar eliyle öldürülüyor. Kan, gözyaşı ve açlık en çok kelime manası bile barış olan dinimizin yaşandığı ülkelerde görülüyor. Müslümanlara hayat hakkı bile çok görülüyor. Masum çocuklar kadınlar öldürülüyor Dünya gözlerini yumuyor. Katilleri mağdur diye reklam ediyor. Müslümanlar Müslümanlara çelme takmaya çalışıyor. Mü’minler bırakılıp mü’minlere karşı kafirlerle işbirliğine gidiliyor. Kafirler veli ediniliyor. Oysa Allah bu gece indirdiği Kur’an-ı Keriminde bundan bizzat sakındırıyor. Varacağımız Allah’tır. Dönüşümüz Allah’adır.

O halde bu geceyi ihya edelim namazlarımızla, niyazlarımızla. Yalvaralım Mevla’mıza. Tövbe edelim. Af dileyelim. Merhametini talep edelim. Bizleri İslam şuuruyla şuurlandırmasını isteyelim. Özellikle tüm insanlığın gözü önünde vahşice bir katliamla karşı karşıya kalan mazlum ve mağdur müslüman  halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dualar edelim.

Kadir Geceniz mübarek olsun. Bu gecede yapılan dualarınız ve ibadetlerinize melekler eşlik etsin. Ömrünüz Kur’anla bereketlensin. Yolunuz Sırat-ı Müstakim olsun. Yarabbi alemi İslam ve aile yuvalarımız huzur ve mutluluk bulsun. AMİN

 

 

 

KADİR GECESİ

Kadr ü kıymet, izzet, kader, şeref, itibar

Leyle-i Kadr derûnunda derin manalar

Kelâmullah indirildi sema-yı arza bu dem

Bir anında bir ömürden daha fazla hayır var.

Başta Ruhu’l-Emîn, ardarda iner sayısız melek

"Size Selâm, Size Selâm” nidâsıyla fecr vaktine dek

Kâinatın kaderi bu gece taksim edilir madem

Aksın gözümün yaşı bu gece "Yâ Rab!” diyerek

Yâ Rabbe’l-'Alemîn! Ümmet-i Muhammed’e rahmet et

 Bitsin âlem-i İslâm’daki fitne, zulüm, cehalet

Sırat-ı Müstakim üzre kıl bizi sâbit kadem

Niyazımız bu gece: Adalet, merhamet ve hidayet!

Hasan Hüsnü SULA