09.01.2022

Seherde Mescitleri Dolduranlara Selam Olsun

Erzurum'un beş asırlık geleneği olan 1001 Hatim programları kapsamında Erzurum'da bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, Erzurum Ulu camide sabah namazı buluşmasına katıldı.

Hafız Sedat Aydınlı'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Hafız Ahmet Karalı'nın tesbihatı ve Hafız Mustafa Kızılcaoğlu'nun kasidesiyle devam etti. İl Müftülüğü korosunun seslendirdiği ilahiler manevi hazzı doruk seviyesine ulaştırdı.

Kaside okumalarının ardından kürsüye çıkan Kurt yaptığı sohbette, "Erzurum'un bu kökleşmiş, manevi dünyamıza anlamlar katan, adeta ikinci bir ramazan havası yaşatan 1001 Hatim geleneğinin yediden yetmişe bütün vatandaşlarımızı kuşattığını görmek bizleri çok duygulandırıyor. Sahabenin Peygamber efendimizin mescidini doldurduğu gibi, sabahın bu ulvi vaktinde mescitleri dolduranlara selam olsun." dedi.

Program sonunda konuşan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, "1001 Hatim geleneğimizi yaşatmaya gayret ediyoruz. Bizleri mescitlerde yalnız bırakmayan siz değerli cemaatimize, tilavetleriyle 1001 Hatmin manevi iklimini iliklerimize kadar işleten değerli okuyucularımıza, katılım sağlayan öğretmen, öğrenci ve velilerine, din görevlilerimize, Kur'an kursu öğreticilerimize, belediyemize ve siz değerli vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah 14.01.2022 tarihinde Kıymetli Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş hocamızın teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz 1001 Hatim dua programında buluşmak ümidiyle Allah'a emanet olunuz." dedi.

Yakutiye, Palandöken ve çevre ilçe müftüleri, İmam Hatip, Kur’an Kursu öğreticileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı sabah namazı buluşması programı, Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt'un yaptığı dua ile son buldu.

Program sonunda cemaate çorba ikramı yapıldı.