11.03.2022

12 Mart Erzurum`un Kurtuluşu ve İstiklal Marşının Kabulü

12 Mart Erzurum`un Kurtuluşu ve İstiklal Marşının Kabulü

Anadolu Türk tarihinin, kültür ve medeniyetinin, merkez şehirlerinden olan Erzurum, özellikle son iki yüzyılda, büyük acılar çekti. İşgal ve katliamlara maruz kaldı. Fakat her defasında, yüksek inancı sayesinde, ayağa kalkmasını bildi.

Anadolu’nun kalesi olarak yüzyıllarca düşmana geçit vermeyen Erzurum, tarih içerisinde defalarca kuşatma altına alınıp işgal edilse de, Anadolu’nun kilidi rolünü üstlenmiş ve 1000 yıldır Türk yurdu olarak ayakta kalmıştır, kalmaya da devam edecektir. Ruslar tarafından 1916 yılında işgal edilen Erzurum, 104 yıl önce bugün son kurtuluşunu gerçekleştirmiştir.

Devletimizin bekası ve şanlı bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda eden şehitlerimizi ve  eli silah tutan evlatlarının ordu saflarında mücadele ettiği Erzurum’da, din hizmetleriyle uğraşan, fakat düşmana karşı, 70 atlıdan oluşan müfrezesiyle mücadele eden, Alvarlı Efe gibi, zatları da daima rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Yeni Türk devletinin kurulmasına öncülük etmiş bu kadim şehrin, kurtuluş gününde, İstiklal Marşımızın kabulünün 101. Yılı da ayrı bir önem taşımaktadır. Erzurum`un Kurtuluşu ve İstiklal Marşımızın kabulü vatana, millete ve âlem-i İslam’a hayırlar getirsin.

Bu duygu ve düşüncelerle, istiklal ve istikbalimizin simgesi, şanlı ay yıldızlı bayrağımızın ebediyen dalgalanmasını Allah’tan diliyor; tüm Erzurumlu hemşerilerimizin bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Şahin YILDIRIM
Erzurum İl Müftüsü